Kategorie
Dotaz na prodejce

Potřebujete poradit?

Newsletter

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.

Úprava pH a tvrdosti

Úprava pH + a pH -

I v dnešní době většina majitelů bazénů podceňuje úpravu pH. Přitom se jedná o velice důležitý krok pro křišťálovou vodu v bazénu. PH nám ovlivňuje další faktory pro správné fungování bazénové chemie. Správná hodnota pH bazénové vody je mírou vyváženosti kyselé a zásadité. Dobře upravený bazén má mít neutrální pH v rozmezí mezi 6,8 - 7,4

Nízké pH pod 6,8

V případě nízkého pH vzniká koroze kovových částí v některých případech se projeví zreznutí i na nerez komponentech. Tvoří se sloučeniny dusíku a chloru, které dráždí pokožku a oči. Dochází k nadměrnému blednutí barev bazénu a u foliových bazénů ke krabatění folie. Nepříjemný zápach vody.

Vysoké pH nad 7,4

V případě vysokého pH vzniká mléčná voda a zákaly. Dochází ke vzniku vápenatých usazenin na stěnách a dně bazénu které můžou vést k ucpávaní písku ve filtračním zařízení. Vysoké pH zhoršuje působení bazénové chemie obzvlášť působení chloru. Na svědomí má i zvýšenou spotřebu chemie a zápach po chloru.

Závěr : upravit nebo neupravit ph

Převážně bazén pořizujeme pro naše děti, které určitě nechceme vystavovat těmto rizikům. Myslím si že pořízení pH testeru a dva přípravky na pH není tak nákladné. Při koupi bazénu je tato částka zanedbatelná ale pro provoz bazénu velmi důležitá. Nezapomeňte že správné pH šetří váš čas na úpravu vody a výrazně sníží náklady na bazénovou chemii. Hlavně chráníte osoby koupající se v bazénu.

Tvrdá voda v bazénu

Celková tvrdost bazénové vody je dána převážně obsahem iontů vápníku a hořčíku. Pro bazén je nejlepší středně tvrdá voda 8 - 18° N. Tvrdost vody způsobují rozpustné soli převážně vápenaté a hořečnaté které se vyskytují ve spodních vodách. Pokud napouštíte vodu ze studny je potřeba použít stabilizátor tvrdosti (tvrdá voda muže být i z vodovodního řádu) Tvrdá voda způsobuje vytváření usazenin na stěnách a dně bazénu, povrch bývá drsný. Na usazeninách se vytvářejí podmínky pro růst řas které nejdou mechanicky odstranit. Ve vodě se tvoří zákaly ( bílé, hnědé , černé)

Tvrdost vody úprava

Při napuštění bazénu snížíme tvrdost vody přípravkem stabilizátor tvrdosti který dávkujeme jako první před dalšími přípravky, vodu necháme cirkulovat filtračním zařízením po dobu 12 hod. Při každém dopouštění vody přidáme přiměřenou část stabilizátoru tvrdosti. Pokud stěna bazénu je drsná a na stěnách a dně jsou bílé skvrny musí se použít přípravek odstraňovač kovu. Rozpouští vápník a odstraňuje železo, měď, mangan a stříbro. Není nutné vypouštět bazén. Jestli je bazén vypuštěný použijte odstraňovač vodního kamene který nanášíme houbičkou.